Van e változás a tavalyi táborhoz képest a szakmai anyagban?
Lényegében ugyanarra a metodikára épül, vagyis a tradicionális elemek gyakorlása Ogawa Shihan vezetésével, és egy WKF küzdelem (kumite) felkészítés Fischer Mihály sensei vezetésével, vagyis párhuzamosan fut a két program.
Mely országokból érkeztek a tábor résztvevői?
Ausztria, Szlovákia, Németország, Ukrajna, Belgium, Horvátország karatésai jöttek el a magyarokon kívül, ez két országgal több, mint tavaly. A Sakura-Kai-ba becsatlakoztak a horvátok, és most Ők is eljöttek. Megállapodtunk, hogy a jövő évi nemzetközi táborunkat Ők szervezik, a horvát tengerparton lesz.
Mester és tanítványa: Shihan Ogawa és Shihan Harsányi László
A Sakura-Kai egy Takeji Ogawa Shihan köré szerveződött baráti társaságnak indult, de azt hiszem, most már több ennél...
Ez most már egyértelmű. Miután mind Ogawa Shihan tanítványai vagyunk, széttagolva nehezen fejlődünk. A Shihan idén hetven éves, törekednünk kell arra, hogy összefogva az Ő szakmai tapasztalatát megőrizzük és tovább vigyük. Öreg korára az Ő tiszteletére próbáljunk már meg egy baráti szervezetet alkotni, ami tovább viheti a Shihan szellemiségét.
Hogyan fogadta Ogawa Shihan ezt az ötletét?
Teljesen pozitívan. Ezt a rangidős tanítványainak már huszonöt éve meg kellett volna lépniük, de nem gondolkodtak ilyen távlatokban, így rám, ránk maradt ez a feladat.
A Sakura-Kai-ban, a táborban jelen lévő országokon kívül még ki képviselteti magát?
Nádas Tamás és Pethő Tibor tanítványaim az USA - ban képviselik a Sakura-Kait, Svájcból és Németországból is bent van egy-egy csapat. Ázsiában is képviseltetjük magunkat, már kétszer vezettem edzőtábort Sri-Lankán, és Indiából is szeretnének csatlakozni, de őket még „teszteljük". Novemberben készülünk Sri-Lankára Ogawa Shihannal és az ottani szemináriumon fogunk találkozni az indiaiakkal is, aztán majd meglátjuk.
Vagyis megválogatják, kik lehetnek a tagok?
Igen, mi nem egy „biznisz" szervezet vagyunk, ezért szeretnénk megnézni, hogy kivel osztjuk meg ezeket a szakmai értékeket.
Az említett bukaresti verseny goju-ryu verseny lesz?
Igen, információk a versenyről a www.egkf.net weblapon. Magyarországon több goju-ryu szövetség létezik, a Magyarországi Goju-Ryu Szövetség az amelyik az Európai Goju-Ryu Karate Szövetség tagja, és ez az Európa-bajnokság az Ő bajnokságuk lesz, ifjúsági, kadett, junior és felnőtt korosztálynak szerveznek stílus EB -at. Ennek a 20 - 22 országot tömörítő szervezetnek a többi goju-ryu szervezet is tagja lehet, mi 1993-tól lettünk a tagja.
Évek óta Gyomaendrődre jönnek táborozni. Mi az oka ennek?
A Tisza Kálmán Közoktatási Intézmény, a Ligetfürdő és az Apolló Étterem vezetőiről és dolgozóiról csak nagy betűvel és elismeréssel tudok beszélni, nagyon korrektek, kedvesek, segítőkészek, amit hétfőn megbeszélünk az pénteken is úgy van. Nincs mellébeszélés, csűrés-csavarás, félreértés. pénzlehúzás. Ezért jövünk ide immáron tíz éve, mert nagyon nagy segítséget jelent ez a pozitív hozzáállás.
A mostani gazdasági helyzet nem kedvez a táboroknak. Hogyan sikerül az anyagiakat előteremteni?
A tábori költségeket több csatornából szedjük össze. Önerőből jön a zöme, de a szövetségünk és az egyesületeink is besegítenek a tábori díjaknál, mert vannak olyan gyerekek, akiknek nem lenne elég pénzük a költségekre. Akinek az edzés munkája, jelleme, karaktere kiváló, annak segíteni próbálunk.
A tábort DAN vizsga zárja majd, kiket vizsgáztat Ogawa Shihan és a bizottság?
Négy fő vizsgázik majd, szlovák, magyar, horvát, osztrák karatékák a vizsgázók.
A vizsgabizottságot Shihan Takeji Ogawa, Sensei Igor Sinjakov, és én alkotjuk.
A két Nagymester és Sensei Igor Sinjakov
A tábor végi vizsga nehezebb, vagy könnyebb?
A vizsga már a tábor első napján elkezdődik. A vizsga nem csak a technikák és a katák bemutatásából áll, hanem az is nagyon fontos, hogy a karatéka emberileg milyen, milyen a hozzáállása, mit tett, vagy tesz a karate érdekében, vizsga előtt kérünk egy szakmai önéletrajzot, egy esszét a karate és a goju-ryu történetéből, az elméleti háttérből. Most itt a táborban minden látszik, az edzésmunkájuk, a részvételük a tábori életben.
A magyarországi szervezet hány klubot tömörít?
12 dojo tartozik hozzánk. Az anyagi nehézségek itt is mutatkoznak, van, ahol az edzőket nem mindig tudtuk pótolni, klubokat vontunk össze, vagy zártunk be.
Mi a szövetség előtt álló legfontosabb feladat?
Most a tábor hiba mentes lebonyolítása a legfontosabb, majd az őszi Európa-Bajnokságra való felkészülés következik, és a feltételek előteremtése. Aztán a szlovákiai és horvátországi szemináriumokon veszünk részt, és Sri Lankára is ki szeretnénk menni egy ázsiai szemináriumra, Ogawa Shihannal. November végén pedig a WKF Karate Diákolimpia zökkenőmentes lebonyolítása. 2013-ban pedig Pesterzsébeten egy testvérvárosok bevonásával rendezendő nemzetközi versenyt szeretnék megrendezni. Jövő nyáron Horvátországban lesz a nemzetközi szeminárium, aminek szervezését és lebonyolítását segítjük majd.
Gregor László