Fischer Mihály: ''Egymás kezére építjük fel a versenyzőket''
2012. September 02. 14:09
A magyar Goju-ryu Karate-do Szövetség Gyomaendrődi nyári edzőtáborában külön versenyzői edzéseket tartottak a szövetség versenyzőinek. Az edzéseket az a Fischer Mihály IV.DAN mester , a Dynamic Karate Sportegyesület vezetőedzője tartotta, aki a magyar WKF karate válogatott ifjúsági korosztályának szakmai munkáját is irányítja. A fiatal, tehetséges edzővel a karate verseny oldaláról beszélgettünk.
- Itt csak válogatottakkal dolgozol, vagy mások is itt edzenek?- Ebből a csoportból tízen válogatottak, nem csak az ifjúsági korosztályból, hanem a kadet, junior és az U21 korosztályból is. Klubedzésnek számít, az én tanítványaim, sőt, gyermek korcsoportúak is itt vannak, akik együtt edzenek a nagyokkal.- A stílus Európa-bajnokságra készültök, vagy már a novemberi WKF Európa-bajnokságra?- Ez a tábor alapozó jellegű. Ha visszamegyünk, akkor négy napot táborozunk Tatán, aztán egy spanyol mester által irányított, bejárós táborban dolgozunk tovább. Készülünk a bukaresti stílus Európa-bajnokságra, de az igazán nagy célunk, hogy a törökországi WKF EB-re és a spanyolországi világbajnokságra kijussanak a tanítványaink.- Hogyan alakul ki az a válogatott csapat, aki majd a WKF EB-re utazik?- A válogatott edzők kijelölnek öt válogató versenyt, s ebből az ötből a három legeredményesebbet vesszük figyelembe. Az első hely 3, a második hely 2, a harmadik hely 1 pontot ér, aki 9 pontot szerez, az már biztos utazó lesz. Ez a szisztéma dönt az utazó keretről.- Itt is a helyzet, hogy a válogatott edző egyben klubedző is. Ez többrétű problémát is jelenthet. Hogyan tudja ezt kiküszöbölni?- Tulajdonképpen nem érzek különbséget, mert eddig is azokra a versenyekre utaztunk, ahová a válogatott is. Így jobban rá tudok figyelni a versenyzésükre. Plusz terhet nem jelent. Egy helyzetben tudom kezelni mind a kettőt.
2011 Magyar Bajnokság
- Korosztályos válogatottat vezet. Hogyan történik? Ezeket a versenyzőket a felnőtt korosztályig kíséri majd, vagy átadja a következő korosztályos válogatottnak?- Úgy néz ki, hogy „egymás kezére" építjük fel a versenyzőket, vagyis nem viszem végig Őket. A lényegi munka a klubokban folyik. Mi válogatott edzők levezetjük az edzéseket, de a klubokban folyik az igazi szakmai munka. Én, mint klubedző, nem szívesen adnám ki a versenyzőket a kezemből, mert én ismerem a versenyzőimet legjobban. - Szinák Attilával ketten vezetik ezt a korosztályos válogatottat, mennyire egy a szakmai elképzelésük, összhangban vannak?- Úgy érzem, maximálisan egyet értünk, és az egész válogatott edzői team egy hullámhosszon dolgozik, és jól érzem magam benne.- A mostani válogatott klub versenyzőid közül kik azok, akiktől komoly eredmény várható?- Az azerbajdzsáni Európa-bajnokságon 15 éves korcsoportban Derzsi Tamás szerzett bronzérmet, és szeretném, ha a juniorok között is érmet szerezne a törökországi és a spanyolországi versenyen. Győriványi Renáta, aki a malaysiai világbajnokságon kis különbséggel lemaradva lett ötödik, szintén éremesélyes lehet.- A tábort egy időben tartják az olimpiával. A karate egyszer már nagyon közel került ahhoz, hogy az olimpia programjába bekerüljön. Mikor adódik ismét ilyen lehetőség?- Úgy érzem, hogy a karaténak még soha nem volt ilyen komoly esélye az olimpiai sportágak közé kerüléshez, mint most. Nagyon nagy törekvések, és előre lépések történtek, talán ennyire még nem álltunk közel hozzá. Reméljük, hogy 2020-ban már az olimpia műsorára kerül a karate.
Gregor László